Wyszukaj w Encyklopedi Kosmetyków

Wyszukaj w Encyklopedi Kosmetyków

W naszym indexie jest już 466 haseł!

Leksykon kosmetyczny KOSMETYKA.EU da Ci za darmo możliwo¶ć uzyskania obja¶nień i definicji wszystkich terminów i pojęć którymi zajmuje się kosmetyka i kosmetologia. To przydatna wiedza!

Dodaj do Ulubionych kosmetyków

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęstszych chorób skóry o podłożu alergicznym. Coraz częściej występuje na całym świecie – jest rozpoznawane we wszystkich regionach geograficznych, w różnych grupach ekonomicznych i wiekowych. U dzieci, w zależności od kraju, częstość występowania AZS wynosi 4,3-20%. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się w 1 roku życia i w 50% ustępują w ciągu 2 roku życia, ale schorzenie to może utrzymywać się również po okresie pokwitania i u około 40-60% chorych objawy mogą występować nawet w wieku dorosłym.

Częstość występowania AZS wzrosła w ciągu ostatnich 25 lat prawie dwukrotnie. Oprócz zanieczyszczenia środowiska, zwiększenie częstości występowanie AZS może być związane ze wzrostem ekspozycji na roztocza kurzu domowego i dodatki do produktów spożywczych, a także ze zmniejszeniem częstości i skróceniem czasu karmienia piersią.

W przypadku chorego na AZS istnieje zwiększone ryzyko rozwoju innych schorzeń atopowych, czyli alergicznego nieżytu nosa, spojówek lub astmy oskrzelowej. Obecnie uważa się, że u 40-60% chorych z AZS, u których nie wdrożono odpowiedniego postępowania diagnostyczno-leczniczego, dochodzi do rozwoju atopowych objawów ze strony układu oddechowego.

Poprzedni Artykuł Kolejny Artykuł Powrót do indexu
Kursy Kosmetyczne Akademia Sztuki Piękno¶ći Sklep Kosmetyczny BelArte Program Partnerski Polecaj Zarabiaj BeautyPartne