Wyszukaj w Encyklopedi Kosmetyków

Wyszukaj w Encyklopedi Kosmetyków

W naszym indexie jest już 466 haseł!

Leksykon kosmetyczny KOSMETYKA.EU da Ci za darmo możliwo¶ć uzyskania obja¶nień i definicji wszystkich terminów i pojęć którymi zajmuje się kosmetyka i kosmetologia. To przydatna wiedza!

Dodaj do Ulubionych kosmetyków

Bielactwo

Nabyte schorzenie charakteryzujące się występowaniem w różnych okolicach ciała odbarwień. Zmiany skórne mogą być pojedyncze, rozsiane lub zajmować rozległą powierzchnię ciała.

Choroba ta dotyczy 1-2% ogólnej populacji, częściej występuje u osób młodych i stwarza duże problemy psychologiczne i terapeutyczne.

Etiologia bielactwa nadal pozostaje nieznana, choć istnieje kilka teorii na temat jego powstawania. Wydaje się, że główną rolę w patogenezie odgrywają czynniki genetyczne, zaburzenia biochemiczne i neurohormonalne, a także toksyny środowiskowe i stres. Bielactwo może współistnieć z innymi chorobami autoimmunologicznymi, np. z chorobami tarczycy i cukrzycą.

Przebieg bielactwa jest bardzo różny i trudny do przewidzenia. U części pacjentów zmiany są nie ulegają rozwojowi, u innych choroba postępuje bardzo gwałtownie. Obserwuje się również spontaniczną repigmentację (powrót barwnika) u niektórych osób, najczęściej w obrębie pojedynczych zmian. Zmiany zlokalizowane w miejscach pozbawionych lub zawierających niewiele mieszków włosowych jak okolice ust, oczu, narządy płciowe, dłonie i stopy zwykle są bardzo mało podatne na leczenie.

Dotychczas nie opracowano skutecznej i dającej trwały efekt terapii. Leczenie jest długotrwałe, od wielu miesięcy do kilku lat i daje różne rezultaty. W celu uzyskania repigmentacji stosuje się wiele różnych metod, m.in. światłolecznictwo.

Poprzedni Artykuł Kolejny Artykuł Powrót do indexu
Kursy Kosmetyczne Akademia Sztuki Piękno¶ći Sklep Kosmetyczny BelArte Program Partnerski Polecaj Zarabiaj BeautyPartne