Wyszukaj w Encyklopedi Kosmetyków

Wyszukaj w Encyklopedi Kosmetyków

W naszym indexie jest już 466 haseł!

Leksykon kosmetyczny KOSMETYKA.EU da Ci za darmo możliwo¶ć uzyskania obja¶nień i definicji wszystkich terminów i pojęć którymi zajmuje się kosmetyka i kosmetologia. To przydatna wiedza!

Dodaj do Ulubionych kosmetyków

łój

tłuszcz barani, koński lub wolowy, jest to substancja biaława, ziarnista, topiąca się w ok. 50 stopniach C, krzepnąca w ok. 30 stopniach C, o LJ 32-48, pod względem chemicznym będąca mieszaniną glicerydów kwasu oleinowego, stearynowego, palmitynowego, linolenowego i mirystynowego, o charakterystycznym zapachu pochodzącym od wolnych NKT: kaprynowego i kaprylowego. Używany jest jako podstawa maści (przeciwko odparzeniu stóp), kremów (zmiękczających spękaną skórę) i jako materiał do produkcji mydeł.

Łatwo jełczeje, konserwowany kwasem benzoesowym, benzoesanem sodu, estrami kwasu para-hydroksybenzoesowego (nipaginami), kwasem salicylowym („łój salicylowy").

Ze względu na chorobę wściekłych krów łój wołowy jest ostatnio stosowany bardzo rzadko, mimo doniesień, że łój zwierząt zakażonych gąbczastym zwyrodnieniem mózgu (BSK) nie był przyczyną zakażeń (czynnikiem chorobotwórczym są białka, dlatego zastąpiono je proteinami z soji).

Poprzedni Artykuł Kolejny Artykuł Powrót do indexu
Kursy Kosmetyczne Akademia Sztuki Piękno¶ći Sklep Kosmetyczny BelArte Program Partnerski Polecaj Zarabiaj BeautyPartne