Wyszukaj w Encyklopedi Kosmetyków

Wyszukaj w Encyklopedi Kosmetyków

W naszym indexie jest już 466 haseł!

Leksykon kosmetyczny KOSMETYKA.EU da Ci za darmo możliwo¶ć uzyskania obja¶nień i definicji wszystkich terminów i pojęć którymi zajmuje się kosmetyka i kosmetologia. To przydatna wiedza!

Dodaj do Ulubionych kosmetyków

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłą dermatozą występującą u około 10% populacji, w tym u około 80% pacjentów głównymi objawami są zmiany naczyniowe (rumień i teleangiektazje). Dotyczy głównie osób w 3 i w 4 dekadzie życia, częściej występuje u kobiet.

Podstawowym czynnikiem patogenetycznym są zaburzenia naczynioruchowe. W pierwszym okresie choroby (prerosacea) dochodzi do wzmożonej reaktywności naczyń bez utrwalonych zmian skórnych, ale okresowo może występować rumień z towarzyszącym uczuciem pieczenia i pojedyncze teleangiektazje. Zmiany te mogą na wiele lat wyprzedzać rozwój utrwalonych zmian trądziku różowatego. Często obserwuje się napadowe czerwienienie twarzy wywoływane przez różne czynniki miejscowe i ogólne. Do czynników tych zaliczamy: promieniowanie ultrafioletowe, wysokie i niskie temperatury, stres, alkohol, pikantne potrawy, wysiłek fizyczny, saunę, niektóre kosmetyki i leki.

Poprzedni Artykuł Kolejny Artykuł Powrót do indexu
Kursy Kosmetyczne Akademia Sztuki Piękno¶ći Sklep Kosmetyczny BelArte Program Partnerski Polecaj Zarabiaj BeautyPartne